Ezután nem csak ételként találkozhatunk például a shii-take gombával: egy magyar rákkutató étrend-kiegészítőt készített belőle, megfejelve más gyógygombákból kinyert hatóanyagokkal. Noha az orvostársadalom zöme fenntartásokkal fogadja az újabbnál újabb készítményeket, a betegek hajlamosak hinni ezekben a szerekben, és a hit is segítheti a gyógyulást.
Fachet József rákkutató és immunológus két étrendkiegészítőt mutatott be, amelynek hatóanyagait – elmondása szerint – több évtizedes nemzetközi kutatássorozat eredményeként találta meg kutatótársával, Goro Chihara professzorral, a tokiói National Cancer Institute főmunkatársával.
Fotó: hvg.hu
Az étrend-kiegészítőket Japánban regisztrált gyógyszerként alkalmazzák a rákkezeléseknél, leginkább azért, mert erősítik az immunrendszert. Hatóanyagaikat pedig érdekes nevű – bokros-, mandula-, pecsétviasz-, shii-take – gombákból vonták ki. A másik, szintén szájon át szedhető bogyókban acerola- (kiemelkedő antioxidáns tartalmú táplálékforrás) kivonatból származó C-vitamin, illetve a vörösbor egyik csodás alkotóelemeként emlegetett rezveratrol taláható. A C-vitaminról tudjuk, hogy sejtvédő, antioxidáns hatású, jót tesz az immun- és az idegrendszer működésének. Persze hangsúlyozza a rákkutató is, hogy ezek a szerek kizárólag a kemo- vagy sugárterápia mellett szedhetők, sokszor azok mellékhatásainak mérséklése miatt.
"Rájöttünk két alapvető összefüggésre. Nem létezik egyetlen speciális hatóanyag, amely az immunrendszer minden sejttípusát, hatóanyagát és reakcióját egyedül képes mozgósítani és aktiválni, amelyek a daganatsejtek ellen hatásosak. Illetve nincs olyan egyetlen immunreakció, amely egyedül minden típusú daganatot képes elpusztítani és az áttétképződést megállítani" – mondta el Fachet József rákkutató, immunológus. Mint mondja, ezért fontos minden olyan immunreakciót aktiválni, amely sikerrel részt vállalhat a különböző daganattípusok elleni küzdelemben. Ezek az immunreakciók egymást erősítve képesek a daganat megtámadására, növekedésének és áttétképződésének gátlására.
Az, hogy mennyire lesznek népszerűek ezek a termékek, csak ezután derül ki. Egy biztos, étrend-kiegészítőkből nincs hiány, és az onkológusok tapasztalatai szerint van is igény rájuk.
Fotó: hvg.hu
Nem árt, de ki tudja, használ-e
"Nehezen fog olyan onkológust találni, aki jó szívvel ajánlaná a különféle étrend-kiegészítőket a betegeinek" – mondta el megkeresésünkre egy név nélkül nyilatkozó onkológus-háziorvos. E termékekkel szemben ugyanis csupán csak annyi az elvárás az engedélyezésnél, hogy ne legyen káros hatásuk. Nyilvánvalóan közel sincsenek mögöttük olyan tudományos bizonyítékok, kísérletek, tesztek, mint egy engedélyezett gyógyszernél.
A már idézett onkológus szerint most amúgy is divatos lett a gyógyító gombákban hinni, ami önmagában nem gond. Ha a beteg hisz valamiben, az csak jól jöhet a gyógyulás szempontjából. "Magam is azt szoktam mondani a betegeimnek, ha mindenképpen akar szedni valamilyen étrend-kiegészítőt, válasszon ki egyet, de legfeljebb kettőt – de ne erre költse el a fél vagyonát, mert nem ezektől fog meggyógyulni." Egy rákos betegnél az első lépés a gyógyulás felé a gyökeres életmódváltás: odafigyel, hogyan táplálkozik, mennyit mozog, leteszi a cigarettát és elfelejti a borospoharat.
Forrás :Ételreformer: Gyógygombákkal a rák ellen
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése